„Ha orosz nő lennék, tuti leszbikus lennék, mert olyan rondák ott a férfiak." Ezt mondta Karl Lagerfeld divattervező, aki maga sem egy matyóhímzés, de ettől még akár igaza is lehetne. A múlt héten a legszebb orosz színésznők közül válogattunk, most jöjjenek a férfiak, hogy a Lagerfeld-tézist cáfoljuk.

12. Danyila Kozlovszkij

Az 1985-ös születésű Kozlovszkij ugyan gyerekszínészként már egészen korán bekerül a tévések világába, de szülei döntése nyomán tengerészeti kadétiskolát végez, és csak ezután tanulhat (moszkvai létére!) a szenpétervári színházi akadémián. Így aztán nem meglepő, hogy háborús filmekben lett népszerű: a Mi a jövőből jöttünk (2008) háborús időutazósdiban, az Öt menyasszony (2011) leszerelő katonás vígjátékban, és az Akunyin regénye alapján készült Spion (2012) 1941-es kémfilmben is főszerepet játszott. A pétervári Európa Színház tagja, a Lear királyt bemutatva Magyarországon, a Nemzetiben is járt. Hangszeren is játszik, szaxofonozik.

Öt menyasszony, teljes film

11. Jevgenyij Ciganov

33 éves, gyerekszínészként kezdte, aztán rockzenész lett, majd kitanulta a színészmesterséget, és most Moszkvában játszik. Közben öt gyerek apja. Színházban eljátszotta már Raszkolnyikovot, filmben a Pityer FM főszerepe volt a csúcs. 2009-től újra fellép a zenekarával, a Grenki (Pirítós) gitárosa/billentyűse/énekese, mikor hogy.

Pityer FM, teljes film

10. Danyiil Sztrahov

Apja költő, anyja pszichológus, így lett ő színész, a család megdöbbenésére. Színházakban a legkomolyabb szerepeket kapja, filmekből viszont csak tévésorozatok jutottak neki. Így aztán eljátszhatta azt a szerepet, amitől megjegyezte minden orosz a nevét: ő alakítja az ifjú Stirlitzet a 16 részes Iszajev (2009) sorozatban.

Iszejev, első rész

9. Jegor Berojev

Már a nagyszülei is színészek voltak, ahogy a családjában mindenki, és bár az apjával nem állnak egymással szóba már egy jóideje, követte ő is a családi tradíciót. Sokáig nem akart beindulni az 1977-es születésű Berojev karrierje, aztán megkapta álmai filmszerepét: Fandorin lehetett a Török cselben (film és sorozat is készült). Ezután sorra kérték fel komolyabb fő- és mellékszerepekre a legnépszerűbb orosz filmekhez, játszott az Admiralban és a 2008 augusztusában, a vállán vitte a Raidert.

Török csel, filmváltozat, angol felirattal

8. Leonyid Bicsevin

Iskola után a paraszti gazdákodást szerette volna elsajátítani, de rájött, hogy a színészethez több köze van. Szerencsére. Bicsevinnek komoly jövőt jósolnak: 2008-ban, 24 évesen eljátszotta a Bulgakov elbeszéléséből készült Morfium főszerepét, komoly kritikai és nézői siker mellett. Azóta igazolja a megérzéseket, csupa nagyszerű alakítás vidéki drámában (Egyszer vidéken, 2008), krimiben és kémsorozatban (Utolsó találkozás, 2011) egyaránt.

Morfium, teljes film

7. Alekszej Csadov

Már 21 évesen, színiiskolás korában komoly szerepet kapott a csecsen háborút feldolgozó, fantáziadús című Háborúban (2002) és az ezzel járó népszerűséget csajozásra használta, naná. A továbbiakban is a népszerű filmek sztárja, afganisztáni háborús, vámpíros fantasy, habkönnyű romkom - ezt csinálja színház helyett. Hosszú és a bulvárlapok által részletesen végigcuppogott sevelesenélküle viszonyban van Agnyije Gyitkovszkitével, 2012-ben összeházasodtak, a paparazzik a sarkokon állnak és várják a fejleményeket.

Háború, teljes film

6. Grigorij Dobrigin

A 26 éves, kamcsatkai Dobrigin 2010-ben végzett a színészképzőn, és ugyanebben az évben nyerte el az Ezüstmedvét Berlinben legjobb férfi főszerep kategóriában a Hogyan végeztem idén nyáron című, Magyarországon is bemutatott meteorológus thrillerben (a magyar forgalmazásban Így ért véget a nyaram címen futott, kár) nyújtott alakításáért. De az első filmje, a 2009-es Fekete villám talán még ennél is érdekesebb műfajválasztás: képregény nélküli képregényfilm, az első orosz szuperhőst tisztelhetjük Dobriginban. Julia Sznyigirrel közösen szerepeltek az Atom Iván című romkomban, aminek az a különlegessége, hogy tényleg egy atomerőműben vették fel. (Ki lehetett vajon a film szponzora?)

Fekete villám, előzetes (Itt lehet online megnézni)

5. Makszim Matvejev

Matvejev 2002-ben, 20 évesen, gyorsított eljárással végezte a színészképzőt, aztán beiratkozott a moszkvai Művész Színház stúdióiskolájába, aminek a végén a színház társulatának a tagja lett. A színházban Nizsinszkijt és Don Juant játszott, de filmes karrierre is vágyott. 2008-ban meg is érkezett a filmes siker, a Jampecek legfontosabb mellékszerepében lejátszott mindenkit a színről. 2010-ben a Nem mondom meg drámában viharos kapcsolatú párt játszottak Jelizaveta Bojárszkajával, aminek a vége a filmben halál, a valóságban házasság lett. Ők lettek az orosz filmipar sztárpárja, bármit el lehet adni a családi fotóikkal, pláne hogy 2012-ben gyerekük is született.

Nem mondom meg, teljes film

4. Vlagyimir Maskov

Olasz anyuka és bájátékos apuka gyerekeként nőtt fel Tulában. Nem egyszerű eset. Rendre kicsapták a színészképzőkből, verekedés és botrányokozás miatt. Végül Oleg Tabakov látott benne annyi fantáziát, hogy a pályára lökdösse, neki köszönheti, hogy a legnagyobb szerepeket játszhatta el: Gogol, Moliere, Brecht darabjaiban tündökölt. 1997-ben a Szélhámos című filmmel egycsapásra világhírű lett, azóta az amerikai filmekben, ha okosak, őt hívják orosz gonosznak. A 15 perc hírnévben Robert de Niroval, a Mission Impossible - Fantom protokollban Tom Cruise-zal játszott együtt. Otthon továbbra is komoly, művészi kihívásokkal teli szerepeket vállal. Az orosz népszerűséget a fiatalabb nézők között az odesszai bandaháborúkat taglaló Likvidáció című tévésorozat hozta meg.

Likvidáció, első rész

3. Szergej Bezrukov

Ide nekem az oroszlánt típus. Mindent eljátszik, meglepő módon nem mindig rosszul. A Brigádban tűnt fel, azt lehetett volna gondolni, hogy ezután ilyeneket fog játszani: maffiozókat. Ehelyett az orosz kultúra legfontosabb figuráira specializálódott: Puskin, Jeszenyin és Viszockij - mind az ő alakításai. A legdurvább ezek közül Viszockij, a 2011-es filmben a maszkmester olyan félelmetesen dolgozott, hogy a fél ország azt találgatta, ki van a maszk mögött. De azért Bezrukovnak is jár a pont, ez tényleg komoly színészi teljesítmény volt. (Bezzeg Jeszenyint hogy elszúrta: idétlenül nyálasra vette a figurát.)

Viszockij - Köszönöm, hogy élek, teljes film

2. Konsztantyin Habenszkij

Amilyen lassan indult be a karrierje, olyan magasra ért fel. Az első komoly szerepét 1997-ben Tóth Tamás Natasa című filmjében kapta, ő volt Ferenc, a magyar(!) diák, aki egy különös szerelmi-testvéri háromszögbe került. Ezután további szerepek jönnek, jók-rosszak, de csak 2004-ben, 32 évesen lesz ismert, az Éjszakai őrség főszerepe után. Rá egy évre Csicsikovot és Trockijt alakítja tévésorozatokban, 2006-ban bekerül az Államtanácsos színészi szupercsapatába, 2007-ben a Sors ironiája folytatásában keveri össze Pétervárt Moszkvával, 2008-ban az Admiralban nem mást, mint Kolcsakot alakítja, a Wantedban pedig egy kisebb mellékszereppel Amerikába is eljut. Négy év alatt mindent elér, amiről a legtöbb színész csak álmodzhat: országos és világhírnév, nagy szerepek, értelmes mellékszerepek, jó rendezők, akik fantáziát látnak benne. És ekkor - meghal a felesége agydaganatban, közös gyermekük ekkor egy éves. A gazdasági és személyes válságot azzal próbálta-próbálja átvészelni, hogy a viharos sikereket országos színészképző hálózat fejlesztésébe forgatja. Közben a bulgakovi Fehér Gárda tévésorozatában vállalt főszerepet.

Admiral, teljes film

1. Oleg Mensikov

Mensikov már a 80-as, 90-es években is vezető színész volt, az 1994-es Csalóka napfény óta erről a világ is tudomást szerzett. 1995-ben kiszáll a kötött sznházi világból, saját, laza társulatot szervez Társaság 814 néven. A 2000-es években főleg sorozatokban szerepel: Helen Mirren Prime Suspect címen futó sorozatában szerb ügyvédet játszik (általában fordítva szokott lenni: szerbek játszanak oroszokat), a Zsivágóban a címszerepet alakítja, az Aranyborjúban - nem, abban nem a címszerepet, hanem a nagy kombinátort, Osztap Bendert személyesíti meg. Visszatér brutális és egyben sikeres szerepéhez a Csalóka napfény kevésbé sikerült folytatásaiban, de előtte még 2005-ben leforgatja élete filmjét, az Államtanácsost. Fandorin szerepe tényleg hálás feladat, de ebben a filmben az a nagyszerű, hogy a legkisebb szerepekben is nagyok játszanak, és összeáll a 3M: Menysikov, Mihalkov, Maskov.

Az államtanácsos, teljes film