Likovék a sztálini terror elől menekülve rejtőztek el mélyen a szibériai erdőben a ’30-as évek derekán, hogy aztán negyven éven át szinte semmilyen kapcsolatuk ne legyen a külvilággal. Pár napja a Smithsonian Magazin felelevenítette a Likov család történetét, amit a hazai sajtó is megírt. A kérdés amit látszólag senki nem tett fel, hogy mi van ma család egyetlen élő tagjával Agafjával, aki azóta is a tajga magányos lakója.

Likova az erdőben

Karp Likov és családja óhitű volt. Az óhitűeket mindig is üldözték, ezért sokan Szibéria elhagyott részein települtek le, ahova a cári Orosz Birodalom karjai már nemigen értek el. A kommunista ipari fejlődés azonban igen, és az 1930-as években Likovék falujában is megjelentek kommunista agitátorok, akik igyekeztek meggyőzni az óhitűeket az ateizmus fontosságáról. A óhitűek pedig régi szokásukhoz híven felkerekedtek és otthagyván falujukat beljebb mentek a tajgába, kis közösséget alapítva az erdőben.

Pár év múlva azonban újfent megjelentek a kommunisták, ezúttal nem békés agitátorok, hanem agresszív kollektivizálók formájában. Mikor az óhitűek vonakodtak felajánlani szűkös forrásaikat a kommunista célokért, Karp bátyját lelőtték, a Likov család pedig szétszakadt. Karp szülei maradtak a kis falujukban, még élő testvéreinek többsége pedig az Altaj hegyeiben keresett menedéket. Karp Likov azonban feleségével és két gyermekével úgy döntött inkább még beljebb vonul az erdőbe.

Likova kunyhója

A német Der Tagesspiegel lap szerint (a Smithsonianos cikkel ellentétben) nem ez volt az utolsó eset, hogy a Likovék idegenekkel találkoztak. Agafja azt mondja, a családi legendárium szerint nem sokkal az ő születése előtt két katona jelent meg a kunyhójuknál, és meséltek a Likovéknak az épp akkor zajló nagy háborúról. Mivel gyanakodva kérdezgették Karp életkorát, méregetve, hogy nem dezertőrre akadtak-e, a Likovék még aznap éjjel összeszedték ingóságaikat és még feljebb költöztek a folyó mentén, kicsit távolabb annak partjától, hogy még nehezebben lehessen megtalálni őket. Ekkora nagyságrendileg kétszázötven kilométerre kerültek a legközelebbi lakott településtől.

A Likov család tajgában töltött magányos negyven évéről és annak nehézségeiről eleget írtak máshol. Ami inkább érdekes, hogy mi történt velük, miután egy geológus expedíció megtalálta őket 1978-ban. Tudjuk, hogy a három fiútestvér nem sokkal később elhunyt, ketten veseelégtelenségben, egyikük pedig tüdőgyulladásban. Tudjuk, hogy Karp jócskán túlélte a nyolcvanat és még tíz évet élt lányával az erdőben. Azt azonban nem tudjuk, hogy teltek Agafja Likova napjai apja halála óta és hogyan telnek manapság.

Likova új kunyhója

A Likovék életét nagyban megkönnyítették a geológusokkal való kapcsolatuk. Bár először vonakodtak bármit is elfogadni ami a külvilágtól származott, az évekkel kénytelenek voltak belátni, hogy sokkal könnyebb lesz az életük, ha legalább minimális segítséget elfogadnak. A Likovéknak így segítettek egy új tágasabb kunyhót építeni, amelyiknek már zsebkendőnyinél nagyobb, szigetelt ablakai voltak. A geológusoktól kaptak egy-két kecskét is, így diétájuk sokkal változatosabbá vált. Az eredeti kunyhóból származó használati tárgyak ma a Krasznojarszki Irodalmi Múzeumban tekinthetőek meg.

Agafja csak egyszer hagyta el otthonát, amikor apja halála után elvitték az Altájba még élő rokonaihoz. Bár a német riporter szerint a falu ahol a Likovék elszakadt rokonai élnek a legkietlenebb kis település volt ahol ő valaha járt, Agafja nem érezte túl jól magát: zavarták az autók, a házakban lévő túl sok fény. Ráadásul állandóan vitákba keveredett szintén óhitű rokonaival, leginkább mivel ő továbbra is szigorúan tartotta az óhitű előírásokat (így például nem evett a boltból származó ételeket). Ahogy manapság meséli, nem nagyon értették meg egymást rokonaival. „Ők azt mondták nekem, hogy a Föld forog és a Nap körül kering. Erre én idéztem nekik a Szentírást, hogy a Föld mozdulatlanul áll”. Így aztán, bár rokonai felajánlották neki, hogy költözzön hozzájuk, vagy legalább hozzájuk közelebb az erdőbe, Agafja inkább visszament oda ahol született.

Jerofej Szedov

Mindemellett nincs teljesen egyedül, ugyanis a Likovékat felfedező geológus-expedíció egyik tagja Jerofej Szedov, aki már a ’80-as években is közel került Likovékhoz nemrég kiköltözött Agafja szomszédságába. Története szintén megejtő, hiszen miután a geológus expedíció véget ért, Szedov nem akart visszatérni a városba, ezért vadásznak állt, de az egyik télen elfagyott pár lábujja, és mire tavasszal kórházba került, már az egész lába elhalt. Több etapban szinte csípőből leamputálták a lábát és amikor még így se gyógyult a sebe, az orvosa ajánlotta, hogy költözzön arra helyre ahol legnagyobb a tisztaság amit csak látott. Szedovnak ekkor jutott eszébe Likovék völgye és döntött úgy, ő is a tajgába költözik. Fia segítségével felépített egy kunyhót pár száz méterre Agafja Karpovna házától és ma ott éli életét. Jerofej és Agafja viszonya azonban nem minden súrlódás nélküli. A Tagesspiegel tudósítója szerint a két remete lényegében nem beszél egymással, mert nézeteltéréseik származtak abból, hogy (a szintén óhitű ősökkel rendelkező) Szedov nem látja értelmét olyan szigorúan tartani a szabályokat, mint Likova. A két öreg ugyan nap, mint nap találkozik és köszön is egymásnak, sőt alkalomadtán még meg is ajándékozzák egymást ezzel-azzal, de valódi kapcsolat nincs közöttük.

Likova a hóban

Bár Agafja Karpovna lényegében egész életét egy nagyjából egy négyzetkilométeres területen éli, újabban jelentősen megnőtt kapcsolata a külvilággal. Egy 2007-es cikk szerint Jerofej apó fiával levelet küldött a helyi kormányzónak, amiben kéri, hogy küldjenek neki bundás téli csizmát és intézkedjenek, hogy a kertjét rendszeresen feltúró medvét "hatástalanítsák". 2010-ben Likova saját kézzel varrt inget és egy zsák fenyőmagot küldött Dmitrij Medvegyev államfőnek. Tavaly márciusban arról szóltak a hírek, hogy Likova megbetegedett és helikopterrel vittek neki gyógyszereket és élelmiszert. Agafja Karpovna családjának története, furán éneklő hangja, óorosz nyelvhasználata és az olyan apróságok, minthogy az óhitű naptár szerinti 7453. évben született garantálják, hogy pár havonta címlapra kerüljön. Legutóbb, még a Pussy Riot-ügyről is kifaggatták Agafja Karpovnát, aki egyébként meglepően liberális választ adott. Így csinál egy a tajga közepén élő remetéből a média celebet. Csak nem tudom, hogy sírjak, vagy nevessek.

*

Ha tetszett a poszt és érdekel pontosan mit gondol Agafja Karpovna a Pussy Riot aktivistáinak börtönbe zárásáról, vagy szeretnél más videókat nézni a vadonról ahol Likova él, csatlakozz hozzánk a Facebookon