Советское игристое - ezt még azok is értik, akik már elfelejtették, meg akik sosem tanulták a cirill betűket. Az orosz pezsgő 1969-től ilyen néven fut külföldön, ezt a márkát ismerik mindenhol a világon. Szószerinti fordításban Szovjet pezsgőbor lenne a neve. Hogy bonyolítsuk a helyzetet, a volt Szovjetunió területén nem így hívják, hanem Советское шампанское a neve, 1936-ban így indult hódító útjára a márka. Ennek az az oka, hogy a pezsgő oroszul шампанское, viszont ezt külföldön nem lenne ildomos használni, mert Champagne nyakas francia parasztjai és kereskedői rögtön pereskedni kezdenének. Annak idején Törley is ezért kezdte használni a pezsgő szót a sámpány helyett. És bár már van Magyarországon gyártott és forgalmazott verzió is, lehet, hogy hamarosan az utolsó szovjet is elhagy minket, mivel egyre nagyobbak a balhék körülötte odahaza.

Ez a pezsgő tényleg orosz, a gyártási technológiát még az 1800-as évek végén dolgozták ki Golicin gróf gyárában. Aztán a bolsevikok sokáig hallani sem akartak ilyen burzsoá termékekről, csak a húszas évek közepén jutott eszükbe a gondolat: egy tömegpezsgő, a klasszikus "olcsó, de finom" kombináció akár jól is jöhet. Anton Frolov-Bargejevet szokás a Советское шампанское kidolgozójának tekinteni, aki már Golicinéknál is segédkezett. A legenda szerint a végleges receptbe maga Sztálin is beleszólt, mivel nem találta elég édesnek az első verziót. Azt nem tudjuk, hogy igaz volt-e a legenda, mindenesetre az oroszok pezsgőfogyasztási szokásaira elég jól rámutat: ellentétben más nemzetekkel, a különböző fajtákból az oroszok 50 %-a az édeset választja, 30 %-a félédeset és csak a maradék 20 % iszik száraz pezsgőt, ami máshol a kedvenc.

A rendszerváltás után hosszan húzódó vita zajlott arról, hogy a Советское шампанское egy márka, vagy csak egy technológiai eljárás, amit minden orosz pezsgőgyártó használhat. A vita végül csak 2004-re dőlt el, persze egészen furcsán. A Szojuzplodoimport nevű állami céghez került a márkahasználat joga, ők 7-8 gyártóval szerződést kötöttek. Eközben a többi pezsgőgyártó kitalált saját márkákat, többek közt a Российское шампанское márkát, ami a gyártási módot tekintve egy az egyben megegyezik a szovjet verzióval. Egyébként - és ez a legsúlyosabb öröksége a szovjet idők kuszaságának - mind az orosz, mnd a szovjet pezsgő, bármennyire márkásított termékről van szó, tartalmát tekintve szanaszét szór. Vagyis a helyzet kb. a bikavérre hasonlít: ahogy nincs két azonos bikavér, úgy nincs két egyforma szovjet/orosz pezsgő, mivel minden előállító maga választja ki az alapszőlőt, az adalékanyagok arányát és még a technológia is bőven ad szabad mozgásteret.

És ha mindez nem lett volna elég, 2008-ban egy bizonyos Kaufman Production is képbe került. Ennek a reklámügynökségnek sikerült megszerezni a márkahasználati jogokat, amire az öt legnagyobb gyártó úgy berágott, hogy közös nyílt levélben elbúcsúztak a Советское márkától. Azóta saját márkákat futtatnak, közülük egy-kettő hasonlít a klasszikusra: a moszkvai cég Московское néven, a péterváriak egy betű különbséggel kihozták a Светское (jelentése: nagyvilági) márkát. Mindennek köszönhetően 2009-ben a Советское előállítására más cégekkel próbált szerződést kötni a Kaufman Production, de kb a felére esett vissza a termelés. 2010-ben pedig peres úton a reklámügynökség elveszítette a márkhasználati jogot.

Azóta az átalakult pezsgőpiacon (hihetetlen mennyiségű saját márkát előállító cég, erősen kihasznált kapacsitásokkal) a Szojuzplodoimport évente egy-két céget valahogyan rávesz arra, hogy gyártson a sajátja mellett Советское-t is. A meggyőzéshez erős fegyvert ad neki az a helyzet, hogy szinte minden évben meg kell újítani a cégeknek az alkoholelőállítási jogot, amibe a Szojuzplodoimportnak erős beleszólása van. Közben a franciák bejelentkeztek, hogy nem nézik jónéven a шампанское elnevezést az orosz belső piacon sem, tessék nevet változtatni, amihez az orosz cégeknek nem nagyon van kedvük. Most úgy túnik, hogy kaptak tíz év haladékot. Addigra talán a szovjet előtag is elkopik.