Ez tulajdonképpen úgy igaz, hogy az oroszoké volt a legnagyobb. És az is csak 2007-ig. Meg csak Európában. De mi is? Hát szeméttelepük! Igaz, amikor már akkora lett, hogy még ők is megijedtek tőle, elásták, eltemették. Ma, ha nem tudnánk mi ez a hatalamas kitüremkedés, azt hihetnénk, hogy egy hegy. …De ismerve az előzményeket, engem inkább egy hatalmas sírra emlékeztet.

 

1960 óta szállították ide, a Moszkva melletti Szalarjevo-ba a szemetet a fővárosból. Így negyvenhét év alatt, 2007-re 15 millió tonna szilárd anyag gyűlt össze, ami 59 hektárnyi területen (59ezer négyzetméter) 70-80 méter magasan emelkedett ki a földből. Ez még orosz léptékkel mérve is óriási terület. Azt jelenti, hogy a Margitszigetnek - ami 97 hektár - több mint a felén, a Nagyvárad téri Elméleti Tömb (NET) magasságában állt a szemét. Ezt azért érdemes csukott szemmel elképzelni egy pillanatra.

A telep be-, illetve lezárása úgy történt, hogy a szemétdombot (dombocskát, khm-khm) először bevonták egy speciális textíliával, hogy megakadályozzák a szétcsúszást, aztán az egész tetejére termőföldet hordtak és beültették fűvel. Viszonylag egyszerű ötlet.

 

A speciális vászon darabkái



Bár a vizuális probléma ezzel megoldódott, a rothadás szagát már messziről érezni. A bomlás során keletkező gázok 45-60%-ban metánból, 25-30%-ban széndioxidból és 10-20%-ban nitrogénből állnak. Ezeket a gázokat speciális szellőző aknákon keresztül vezetik ki a hegy belsejéből.

 

Egy gázelvezetési pont

Egy másik rendszeren keresztül a keletkező folyadékot vezetik el. Az elvezetés tulajdonképpen azt jelenti, hogy a szennyvíz akadálymentesen ömlik ki a földfelszínre. Ezt nemcsak azért nem lájkoljuk, mert tuti nem környezetbarát megoldás, hanem azért sem, mert a megtisztított vizet bőven fel lehetne használni – úgy, mint máshol – a technológiában. Az ökológusok szerint egyébként a bomlástermékben gazdag, tisztítatlan víznek, a szeméttelep 2-3 kilométeres körzetében van áldatlan hatása.

Én szeretem az orosz megoldásokat, de néha komolyan úgy tűnik, mintha a felénél megunták volna a dolgok elrendezését. Ebben az esetben például építettek szemétből hegyet az igaz, de hát ott van az a sok gáz és víz, ami gyakorlatilag szűretlenül folyik bele a körforgásba még körülbelül 30-40 évig! Igaz, ez egy új generációt is jelent és még az is lehet, hogy valakinek egyszer csak eszébejut, hogy hatékonyan lehetne hasznosítani a keletkezett légnemű és folyékony melléktermékeket, energia előállítására és az iparban. Addig azonban nincs más, csak lehet bámulni ezt a mamut kitüremkedést a föld hátán.