1913. május 29-én mutatták be Párizsban a Tavaszi áldozat című balettet, amelynek zenéjét Igor Sztravinszkij írta, koreográfiáját Vaclav Nizsinszkij készítette és a Szergej Gyagilev vezette Orosz Balett adta elő. Óriási botrány volt az előadás, a nézők végig fütyültek, ordítoztak, alig lehetett hallani a zenét. Mégis ezt a balettot és ezt az előadást szokás a modern balett megszületésének tekinteni.

Részlet a Coco Chanel és Igor Stravinsky című filmből, a botrányos előadás

A modern balett megteremtése mellett a kortárs zene is kapott egy csavart a zenemű újfajta ritmikájától, és különös módon a zeneszerző álmából kipattant jelenetsor az orosz pogány vallásról alkotott képet is erősen befolyásolja: elég keveset tudunk a kereszténység előtti orosz-ószláv vallásokról, de azt pont így képzeljük el, ahogy Sztravinszkij - természeti képek, ősi ritmusok, erős közösségi szellem és emberáldozat keverednek össze, egyesülnek rítussá. Hallgassunk meg egy tetszőlegesen választott pagan metalban utazó orosz együttest és máris érezzük a hatást. Az elmúlt száz évben a Tavaszi áldozat az egyik legtöbbet játszott baletté nőtte ki magát, a nagy koreográfusok mind elkészítették saját verziójukat. Az évfordulóra sokan készültek meglepetéssel. Magyarországon a Nemzeti Táncszínház minifesztivált szervezett, ahol a Bozsik Yvette féle előadás volt a csúcspont. Párizsban újra oroszok adták elő a darabot: a Théatre des Champs-Élysées színpadán a Mariinszkij Színház táncosai mutatták be Sasha Waltznak az eredeti, Nizsinszkij féle és a saját elképzeléseit ötvöző koreográfiáját. Ugyan a Mariinszkij Színház a 90-es években megpróbálkozott azzal, hogy bekapcsolódik a modern balett világába, de a nézői elvárások miatt hamar letettek a kísérletezésekről. Így Sasha Waltznak azzal kellett szembesülnie, hogy az agyonjátszott darab híres verziói szinte teljesen ismeretlenek a péterváriak számára, ezért egyfajta szintézist talált ki, saját koreográfiájában megidézte Nizsinszkij alapverzióján túl Maurice Béjart és Pina Bausch motívumait is. Úgy tűnik, hogy az orosz balett végre elindult azon az úton, amit az Orosz Balett kezdett meg.  

A párizsi előadás

Szeress minket a facebook-oldalunkon is! Ma például megnézhetsz egy kisfilmet a Nizsinszkij-koreográfia rekonstruálásáról.